blog

W jakim banku komornik nie zajmie konta?

Większość osób, które mają problemy z zadłużeniem, w końcu spotyka na swojej drodze komornika. Jeśli spodziewamy się kontaktów z komornikiem, ale nie chcemy korzystać z rachunku bankowego w trybie ograniczonym, to naszą pierwszą myślą jest założenie konta bankowego tam, gdzie komornik nie ma dostępu. Czy istnieją sposoby na uniknięcie zajęcia konta? Owszem, oto kilka z nich.

Zanim zastanowimy się, w jakim banku komornik nie zajmie naszego konta, musimy uświadomić sobie, jak komornik znajduje rachunek należący do dłużnika. Komornicy posiadają dostęp do systemu OGNIVO. System ten pozwala na sprawdzenie po danych dłużnika, w jakich bankach należących do systemu posiada on konta. Cały proces jest zautomatyzowany i niezwykle szybki, dlatego wyszukanie konta na należącego do dłużnika nie zajmuje komornikowi zbyt wiele czasu. Do tego systemu należą zarówno ogromne banki, jak i małe placówki spółdzielcze.

Konto w Skok-u

Jedną z niezwykle przydatnych dla osób z problemami finansowymi informacją może być to, że do systemu OGNIVO nie należą SKOKi. Oczywiście nie oznacza to, że komornik nie może zająć tam konta, jednak najpierw musiałby on na własną rękę ustalić, że dłużnik posiada rachunek w SKOKu. Skąd komornik może wziąć informacje o posiadanym tam przez nas koncie w tym miejscu? Jedynym źródłem informacji możemy być my sami lub nasz pracodawca, jeśli przelewa nasze wynagrodzenie właśnie tam. Również, jeśli mamy konto w SKOKu znajdującym się w naszym mieście komornik może wpaść na pomysł, aby zweryfikować czy nie posiadamy w nim rachunku osobistego. Często jednak zdarza się, że jeśli komornik ustali rachunku w systemie OGNIVO, to na tym kończy poszukiwania konta osobistego dłużnika.

Konto socjalne

Jednym z wolnych od zajęć komorniczych rodzajów kont są konta socjalne. Tego rodzaju rachunek może wykorzystać każda osoba, która pobiera świadczenia o charakterze socjalnym, czyli wszelkiego rodzaju zasiłki, świadczenia rodzinne, alimenty. Tego rodzaju konta są objęte ochroną prawną z urzędu, dlatego komornik nie może naruszyć środków znajdujących się na nich. Musimy pamiętać jednak o jednej bardzo ważnej zasadzie, na takie konto nie powinny wpływać inne środki niż tylko takie o charakterze socjalnym. Jeśli na konto socjalne wpłynie nasze wynagrodzenie, to kontro utraci bezpieczeństwo od zajęcia komorniczego.

Rachunek zagraniczny

Kolejnym sposobem na uniknięcie zajęcia komorniczego jest założenie konta w zagranicznym banku. Wcale nie musimy opuszczać naszego kraju, aby założyć konto w jednym z nich, ponieważ większość ma polskie strony i systemy, a także możliwość obsługi wszystkich operacji online. Na rynku Istnieje wiele ofert musimy jednak pamiętać, że najczęściej będziemy musieli otwierać nasze konto w zagranicznej w walucie, najczęściej w Euro. Oczywiście dzięki numerowi IBAN nasze konto pozwoli nam przyjmować wszelkie świadczenia i wypłaty. Większość z nich oferuje również kartę, do której rachunku możemy używać zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Gdzie możemy otworzyć taki rachunek? Dość popularnymi wyborami są Revolut, Paysera, Monese, czy Twisto, jednak wybór jest o wiele większy.

Portfel internetowy Skrill

Kolejnym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować, jest korzystanie z portfela internetowego takiego jak na przykład Skrill. Firma ta jest całkowicie bezpieczna i legalna, a na całym świecie ma miliony aktywnych użytkowników. Rejestrując się na portalu mamy do wyboru aż 40 walut również PLN. Korzystanie z portfela umożliwia nam zamówienie i korzystanie z karty płatniczej, którą możemy płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i używać jej do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Założenie konta jest zupełnie bezpłatne, nie ma również stałych miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku. Należy jednak wiedzieć, że wydanie karty wiąże się z jednorazową opłatą, a także późniejszą coroczną opłatę za jej utrzymanie. Również, kiedy wypłacamy pieniądze z bankomatu, portal pobiera 1,75% prowizji od wypłaconej kwoty. Zasilenie portfela może odbywać się przez konto bankowe właściciela portfela lub za pomocą przelewu od innego użytkownika Skrill. Możemy oczywiście wybrać inny portfel internetowy, pamiętajmy jednak, że każdy z nich działa na własnych zasadach i opłaty, a także warunki użytkowania mogą się różnić w zależności od portfela.