blog

Na co zwrócić uwagę przy wyborze abonamentu komórkowego?

W dzisiejszych czasach, usługi oferowane przez operatorów komórkowych to nieodłączna część życia każdego z nas, niezależnie od wieku. Telefony komórkowe posiadają zarówno dzieci, jak i dorośli. Komórki wykorzystywane są nie tylko przez osoby indywidualne, ale również przez największe firmy na świecie. Niezależnie od tego, czy szukamy abonamentu dla osoby indywidualnej, czy jesteśmy przedsiębiorcą i zależy nam na ofercie firmowej, powinniśmy wybrać najlepszą ofertę dostępną na rynku, a w tym celu należy zrobić dokładny research. Na co zwrócić uwagę przy wyborze abonamentu komórkowego? Wiele osób wybierając abonament komórkowy, kieruje się przede wszystkim ceną. Czy to dobre podejście? Niestety nie. Owszem, atrakcyjna cena jest niezwykle ważna, ale należy zwrócić uwagę również na inne czynniki, takie jak oferta przedstawiona przez poszczególnych operatorów, a także jakość świadczonych przez nich usług. Na początku powinniśmy ustalić, czego oczekujemy od abonamentów komórkowych i co tak naprawdę jest nam najbardziej potrzebne, to pomoże nam usprawnić nasze poszukiwania, a przy tym zyskamy pewność, że nasz wybór będzie trafiony.

Dodatki do abonamentu, czyli co się opłaca?

Aktualnie praktycznie każda sieć komórkowa posiada w swojej ofercie nielimitowane rozmowy i SMS-y, w większości z nich MMS-y także można wysyłać bez limitu, więc na nikim nie robi wrażenia możliwość wielogodzinnych rozmów bez dodatkowych opłat, to dlatego podczas wybierania abonamentu warto zwrócić uwagę na dodatki oferowane przez poszczególne firmy. Na początku warto ustalić, kto będzie użytkownikiem abonamentu, tak, aby oferta była dobrana indywidualnie. Jeśli abonament przeznaczony jest dla dziecka, to z pewnością przydatne mogą okazać się narzędzia i opcje, które poinformują nas o lokalizacji naszej pociechy, czy możliwość blokady witryn, których nie powinno oglądać dziecięce oko. Niezależnie od tego, kto będzie użytkownikiem wybranego przez nas abonamentu, warto zwrócić uwagę na wielkość pakietu internetowego. Wybierając ilość dostępnego w ramach abonamentu, transferu danych komórkowych miejmy na uwadze fakt, że taki limit będzie nas obowiązywał przez cały okres trwania umowy, dlatego powinniśmy podjąć przemyślaną decyzję, która pozwoli nam na dostęp do internetu przez cały miesiąc. Jeśli często wyjeżdżamy za granicę lub wykonujemy połączenia międzynarodowe, to z pewnością musimy wziąć pod uwagę ilość darmowych minut w ramach rozmów międzynarodowych, a także ilość danych w roamingu.

Abonament komórkowy – z telefonem, czy bez?

Podczas wyboru abonamentów komórkowych mamy do wyboru dwie możliwości: abonament z telefonem lub bez niego. Jeśli zależy nam na nowym smartfonie, to z pewnością powinniśmy zastanowić się, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na ten cel. Sieci komórkowe wciąż oferują telefony w ramach abonamentu za symboliczną złotówkę, jednak często są to telefony o parametrach niższych niż smartfony z wyższej półki, a właśnie na takich najczęściej nam zależy. Jeśli wiemy, jaki model telefonu nas interesuje, a jego cena jest dość wysoka, to z pewnością sieć komórkowa umożliwi nam płatność ratalną i kwota miesięcznej raty za telefon będzie doliczona do naszego abonamentu. Często, jeśli telefon jest z najwyższej półki, przedstawiciele sieci mogą prosić nas o uiszczenie częściowej opłaty za wybrany przez nas telefon jeszcze przed zawarciem umowy z operatorem. Jeśli jednak nie zależy nam na nowym smartfonie, to z pewnością lepszym wyjściem będzie wybór abonamentu bez telefonu, niż oferta, która uwzględnia smartfona za złotówkę, ponieważ cena pakietu usług w przypadku rozwiązania z telefonem nieco wzrasta.

Abonament komórkowy – umowa u giganta, czy usługi mniejszej sieci?

Rynek telefonii komórkowej większości osób kojarzy się z gigantami takimi jak Play, Plus GSM, Orange, czy T-Mobile, jednak aktualnie istnieje również wiele mniejszych sieci, które oferują konsumentom swoje usługi. Za wyborem jednego z najpopularniejszych dostawców usług przemawia fakt, że umowa z nimi gwarantuje nam stabilność i wyklucza ryzyko związane z likwidacją firmy, która dostarcza nam usługi telekomunikacyjne. W przypadku małych sieci często takie ryzyko występuje ze względu na niestabilną sytuację operatora, czyli brak dostatecznej ilości chętnych na korzystanie z jego usług. Musimy pamiętać, że na rynku było już wiele mniejszych sieci, które zakończyły swoje działanie i zastanowić się, czy chcemy podejmować takie ryzyko. Pamiętajmy, że ostateczną decyzję powinniśmy podjąć po przeanalizowaniu wszystkich ofert dostępnych na rynku.