blog

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Wielu kierowców wie, jak ciężko jest znaleźć ubezpieczenie OC na korzystnych warunkach, które przy tym będzie atrakcyjne cenowo. Ubezpieczenie OC jest niezbędne, warto więc przeanalizować dostępne na rynku oferty, aby znaleźć tę najlepszą wśród wszystkich dostępnych możliwości. Jak znaleźć najtańsze i zarazem dobre jakościowo ubezpieczenie OC?

Jeśli podchodzimy do poszukiwania OC odpowiedzialnie, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze najtańsze ubezpieczenie będzie najlepszym dla nas wyborem. Oprócz ceny powinniśmy wziąć pod uwagę także wiele innych czynników, które utwierdzą nas w przekonaniu, że OC zapewni nam odpowiednią ochronę, a przy nie pochłonie zbyt dużej części naszego budżetu. Na początku powinniśmy przyjrzeć się, co wpływa na wysokość składki OC. Z pewnością jednym z podstawowych kryteriów, które biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe, jest historia wypadków kierowcy, im więcej wypadków miał kierowca, tym wyższa jest składka, szczególnie jeśli jakikolwiek wypadek miał miejsce w ciągu ostatniego roku. Również model, marka i rocznik auta nie pozostają bez znaczenia, ponieważ na tej podstawie szacowany jest poziom bezpieczeństwa jazdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także wiek kierowcy, młodsi kierowcy oraz seniorzy mają znacznie mniejsze szanse na zniżki niż osoby w średnim wieku. Kolejną rzeczą braną pod uwagę podczas obliczania składki OC, jaką możemy wymienić, jest czas posiadania prawa jazdy, im dłuższy czas, tym większe doświadczenie i niższa składka OC. Stan cywilny oraz wielkość miasta zamieszania także mają znaczenie.

Dlaczego stawka ubezpieczenia OC jest zmienna?

Wielu kierowców zastanawia się, dlaczego właściwie kwota składki OC jest zmienna, skoro jest ona obowiązkowa dla każdego kierowcy. Zakres działania ubezpieczenia OC reguluje prawo, dlatego każdy kierowca otrzymuje praktycznie taką samą ochronę. Nie bez powodu im większe doświadczenie za kierownicą oraz im dłuższy czas bez żadnych wypadków, tym ubezpieczenie OC jest tańsze. Im częściej właściciel pojazdu korzysta z ubezpieczenia OC, tym większe koszta ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe, a w przypadku najniższej stawki taka firma nie miałaby żadnych profitów z ubezpieczania takiego kierowcy, to właśnie dlatego kwota ubezpieczenia OC jest zmienna. Jeśli jesteśmy odpowiedzialnymi, świadomymi kierowcami, to z pewnością zmienna stawka ubezpieczenia OC będzie dla nas ogromnym plusem i z czasem pozwoli nam na oszczędność naprawdę sporych kwot.

Na czym właściwie polega ubezpieczenie OC?

Wiele mówi się o tym, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC, czy na jakiej podstawie wyliczane są wysokości składek dla kierowców. Wyjaśnijmy jednak, na czym polega ubezpieczenie OC i dlaczego jest ono takie ważne. Ubezpieczenie OC chroni nas, jako kierowców przed żądaniami ze strony poszkodowanych przez nas osób, co bardzo ważne, OC chroni nas, nawet kiedy zdarzenie nie miało miejsca podczas ruchu, ale np. garażowania, wyładowywania lub załadowywaniu rzeczy na nasz pojazd, czy postoju w trakcie pokonywania wyznaczonej trasy. Jeśli podczas wypadku w naszym pojeździe byli pasażerowie, to nasze ubezpieczenie OC zabezpiecza również ich, nawet kiedy to my jesteśmy sprawcą wyrządzonej szkody. Ubezpieczenie OC obejmuje między innymi takie szkody jak potrącenie zwierzęcia, potrącenie pieszego bądź rowerzysty, zderzenie z innym pojazdem, a także niestandardowe zdarzenia, jak uderzenie w latarnię, czy samozapłon naszego samochodu.

Wykupione ubezpieczenie OC gwarantuje nie tylko naprawdę uszkodzonego podczas zdarzenia samochodu oraz wynajęcie auta zastępczego, ale także odszkodowanie, jeśli nasz samochód nie kwalifikuje się do prac naprawczych ze względu na skalę uszkodzeń. Jeśli jesteśmy z dala od domu, to OC pokryje także nocleg dla osób poszkodowanych, a w przypadku wypadku poza granicami kraju również tłumaczenie potrzebnych dokumentów. Holowanie i parking także mieszczą się w liście rzeczy, które obejmuje ubezpieczenie OC. Oprócz spraw związanych ze zdrowiem oraz kwestiami organizacyjnymi, OC to także pomoc w powrocie do zdrowia, ponieważ ten rodzaj polisy pokrywa koszta leczenia i rehabilitacji, a w ciężkich przypadkach także koszt dożywotniej renty. Biorąc pod uwagę zakres działania ubezpieczenia OC, przestaje dziwić, iż tego rodzaju rozwiązanie jest obowiązkowe dla każdego kierowcy.