blog

Jak wybrać najtańsze konto osobiste?

Większość z nas wkraczając w dorosłość, praktycznie od razu decyduje się na założenie konta osobistego w jednym z wybranych przez siebie banków. Wybierając konto osobiste, często kierujemy się doświadczeniami naszych bliskich, reklamą w sieci, czy opiniami na forach internetowych, jednak warto przyjrzeć się ofertom najróżniejszych banków nieco bliżej. Jak wybrać najtańsze konto osobiste? Jeśli chcemy wybrać najtańsze konto osobiste dostępne na rynku, to z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie wszystkich dostępnych ofert oraz promocji i wybranie tej najlepszej spośród nich. Jeśli dopiero wkraczamy w dorosłość, to doskonałym rozwiązaniem będzie wybór banku, którego oferta obejmuje udogodnienia i promocje dla młodych ludzi lub określonych grup takich jak np. studenci. Często dzięki takim promocjom nie musimy obawiać się comiesięcznych opłat za prowadzenie konta, a nawet mamy szansę otrzymać premie pieniężne za korzystanie z niego w określony w umowie z bankiem sposób.

Nie tylko najtańsze, ale również najlepsze

Jeśli chcemy wybrać konto, które posłuży nam przez długie lata i sprawi, że będziemy z niego naprawdę zadowoleni, to powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, aby było ono najtańsze, ale również najlepsze spośród wszystkich dostępnych na rynku w danym momencie możliwości. Pierwszą rzeczą, nad jaką musimy się zastanowić, jest to, jakie są nasze potrzeby związane z posiadanym kontem osobistym. Jeśli planujemy nie tylko bieżące wydatki i operacje bankowe, ale również oszczędzanie, to z pewnością powinniśmy poświęcić czas na zapoznanie się z oprocentowaniem kont oszczędnościowych w poszczególnych bankach, a także pochylić się nad warunkami ich prowadzenia, aby móc czerpać jak największe korzyści z wpłat dokonywanych na konto oszczędnościowe w swoim banku. Oczywiście można zdecydować się na posiadanie konta oszczędnościowego w zupełnie innym banku niż ten, w którym mamy założony rachunek osobisty, jednak znacznie wygodniejsze jest prowadzenie wszystkich rachunków bankowych w jednym miejscu.

Lokalizacja banku ma znaczenie

Wiele osób zastanawia się, na co jeszcze powinno się zwracać uwagę podczas zakładania konta osobistego. Podczas poszukiwań zwracamy uwagę na opłaty związane z usługą prowadzenia konta oraz powiązanych z nim produktów bankowych, na promocje dla poszczególnych grup wiekowych, jednak często zapominamy o tym, aby zwrócić uwagę na lokalizację banku oraz samych bankomatów. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli skorzystać z usług lub produktów bankowych, które wymagały będą od nas wizyty osobistej w banku, to z pewnością lokalizacja banku będzie odgrywała istotną rolę w naszym zadowoleniu z dokonanego wyboru. Jednak jeszcze większą wagę powinniśmy przyłożyć do lokalizacji bankomatów oraz wpłatomatów danego banku, a także ich ilości w zamieszkiwanym przez nas mieście. Placówkę bankową odwiedzamy raz na jakiś czas, bankomaty i wpłatomaty są nam potrzebne znacznie częściej, dlatego warto wybrać bank, który w naszym mieście posiada satysfakcjonującą ilość bankomatów w różnych częściach miasta.

Dokładnie przeczytaj umowę z bankiem

Jeśli już wybierzemy bank, w którym chcemy założyć konto osobiste, to powinniśmy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu i naszego zadowolenia jest dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem. Wiele osób zbyt dużą wiarę pokłada w tym, że skoro bank to poważna instytucja, to z pewnością wszystko będzie w porządku, a w umowie nie znajdą nic, co mogłoby ich odwieść od podpisania jej. Tymczasem w umowie możemy znaleźć informacje o kosztach związanych z użytkowaniem usług bankowych innych niż tylko podstawowe czynności takie jak samo prowadzenie konta, czy użytkowanie karty. Wiele banków pobiera opłaty za wypłacanie pieniędzy z obcych bankomatów, czy nawet za sprawdzenie salda konta w bankomacie innym, niż ten należący do danego banku, jednak o tym nie usłyszymy w reklamach, czy podczas rozmowy z konsultantem, którego zadaniem jest przekonać nas do produktu bankowego, o tym możemy przeczytać właśnie w umowie, którą chcemy zawrzeć z daną instytucją. Jeśli chcemy być świadomymi użytkownikami konta osobistego w danym banku, to przeczytanie umowy jest podstawą.